Tuesday, July 31, 2007

FAA History Lesson -- July 31



From the FAA Historical Chronology, 1926-1996...

”Jul 31, 1968: General William F. McKee resigned as FAA Administrator effective this date (see Jul 1, 1965). On Aug 1, 1968, Secretary of Transportation Alan S. Boyd designated FAA Deputy Administrator David D. Thomas as Acting Administrator. No one was named to the FAA Administrator post during the remaining months of the Johnson Administration. (See Mar 24, 1969.) ”

There’s a precedent for it. Maybe we’ll get lucky and the next President will get to choose the next FAA Administrator.

By the way, do you even know who the current FAA Deputy Administrator is ?

Don Brown
July 31, 2007

No comments: